Graffiti Grubu Sabah Gazetesinde

Graffiti grubu Ottoman Kids'in mazisi 15 yıllık. İstanbul Fatih'te kurulan grup giderek adını duyurdu. Geleneksel sanatları graffitiyle harmanlayan grup şimdi de Arap dünyasına açıldı. Grup üyelerinden Semi OK, Capon ve Ark'la konuştuk.

Türkiye'de sayıları her geçen gün artan graffiti sanatçıları farklı gruplara üye. İçlerinde biri var ki diğer graffiti gruplarından da apayrı bir tarza sahip. Onlar geleneksel sanatları yaşatıyor; hat, tezhip, ebru ve kufi ile graffitiye farklı bir yorum getiriyor. Dose lakaplı Serhat tarafından kurulan Ottoman Kids'in (Osmanlı Çocukları) şu an üyeleri Misk, Peace, Semi OK, Capon, Ark, Travmas, Dasem, Dekas, CST, Sakem. Grubun en eskilerinden olan Semi OK lakaplı Olcay Kılınç'ın (32) lakabı Allah'ın Güzel İsimleri anlamına gelen Esma-ül Hüsna'dan geliyor. 18 yıldır graffiti yapan Semi OK bir yıl önce çalıştığı işi bırakıp kendini graffitiye adamış. Yeri geliyor bir hadisi duvara graffitiyle yazıyor, yeri geliyor başörtülü bir çocuk karakteri çiziyor. Semi OK sanatıyla Osmanlı kültürüne sahip çıktığını anlatıyor: "Grup adımıza uygun olarak müstehcen graffitiler çizmiyoruz. Grup içinde kültürel bir birlik var. Graffiti stilimizde geleneksel sanatlar bulunur; hat, tezhip, ebru, kufi gibi. Arapça harflerle de yazıyoruz. Sokaklarda graffitiyle Osmanlı kültürüne sahip çıkıp, yaşam tarzımızı yansıtıyoruz" diyor. Arapça graffiti yarışmasında ikinciliği var Semi OK'un. O camilere, mescitlere süslemeler de yapıyor. Semi OK, dünyaca bilinen graffiti sanatçılarıyla da graffiti yapmış; Amok, Poker, Kovboy 69 ve Zombi bunlardan birkaçı. "Graffitinin doğasında illegallik var" diyen Semi OK, grup olarak tren boyamaya çıktıkları günlerin tadınının bambaşka olduğunu söylüyor: "Tren boyamak gibisi yok ama artık legal çizgideyim." 

ARAP DÜNYASINDA ÖNCÜ OLACAĞIZ 

Grubun diğer üyesi Capon (28), Türkiye'nin ilk graffiti festivalini 2005'te Zeytinburnu'nda düzenlemiş. 15 yıldır graffiti yapan Capon için graffiti aşktan öte. Grubunun yurtdışına açıldığını söyleyen Capon, "Grubun kurucusu Dose, Dubai'den teklif geldiği için iki yıldır orada graffiti yapıyor" diyor. Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Bahreyn'den de grup üyelerine teklif gelmiş. Capon da Dubai'ye gidenlerden. Dose ile birlikte otellerden, tişörtlere kadar birçok alanda graffiti yapmışlar: "Kültürümüzden yola çıkarak graffitide kendi tarzımızı var ettik. Arap ülkelerinde de sokak kültürü çok gelişmiş değil. Yakın zamanda festivaller organize ederek Bahreyn'den Kuveyt'e kadar birçok Arap ülkesinde grubumuzun imzasını bırakacağız" diyor. Grubun diğer üyesi Orkun Burak Çatalkaya'nın (24) lakabı Ark. Onun graffiti sevdası ise 10 yaşında başlamış. Ama ailesi graffiti yapmasına tepki göstermiş. Şimdi bile eve boya götürürken gizlemek zorunda kaldığını anlatıyor: "Zannediyorlar ki duvarlara sloganlar yazıyoruz. Duvar ve boya lafını duyunca akıllarına siyasi olaylar geliyor." Grafik tasarım okuduğu için onu gruptan ayıran özellik grafiksel çizmeyi tercih etmesi. Ama o da graffitilerinde hat, tezhip ve ebru kullanıyor. Gelecek hayali ise bir camiye süslemeler yapmak. Birey olarak da önemli noktalara geldiklerinden söz eden Ark, grubun üyesi olduğu için çok mutlu: "Fatih sokaklarında doğan bir dostluk ve bağlılığımız var. Grupla geceleri İstanbul sokaklarına çıkıp duvarlara graffiti yapmak bambaşka bir duygu. Yeni nesilde ciddi bir damar da var, herkes graffitiyi kabullendi." 

 

Graffiti dünyasına hoşgeldiniz..

Türkiyenin her ilinde hizmetinizdeyiz. Merak ettiğiniz herşey için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.